post

Ergonoomika 5 põhireegilt tööl

Neutraalne asend

Neutraalne asend on selline, kus kehale on kõige väiksem koormus. Näiteks seistes, käed all on õlapiirkonnale väike koormus, kui tõsta käed ette või ülesse, siis koormus kasvab ja sellises asendis ei jaksa väga pikka aega tööd teha. Samuti jõuab sirge seljaga märksa kauem seista, kui ette kallutades.
tööergonoomika

 Hoia raskusi keha lähedal

Mida lähemal kehale on raskus, seda lihtsam on seda kanda. Mida kaugemalt on vaja raskust haarata ja mida kõrgemale tõsta, seda suurem koormus see sulle on. Neutraalses asendis suudab keha rohkem raskusi taluda, kui nt ette kallutatud asendis, kus rakendub alaseljale väga suur koormus. Sellise koormuse talumiseks peab olema väga hea treenitus, et vigastusi vältida.

Kasuta mõlemat kehapoolt võrdselt

Kui pead asju tõstma paremalt vasakule, siis püüa leida võimalus vahetada oma asukohta nii, et saaksid tõsta asju vasakult paremale. Kui keerad pidevalt üle parema õla, et printerist paberit võtta, siis tee seda ka üle vasaku õla.

Vaheta tööasendeid

Iga järgmine asenda on parem kui eelmine! Vaheta tööasendeid. Isegi siis kui sulle tundub, et sinu tööasendis pole võimalik variatsioone leida, siis alati on. Ka istuda saab mitut eriviisi, nii saab ka leida vaheldust igas töös. Ideaalis võiks päeva jooksul teha mitmeid erineva iseloomuga tööülesandeid.

Tee kohvipausi ajal mõni venitus

Kui teed pausi töös, ootad näiteks kohviautomaadi juures, siis kasuta seda aega targasti ja tee üks venitus!

Tee näiteks nii…

harjutus

 

 


post

Koti kandmine ühel õlal

Ühel õlal koti kandmine mõjutab alati kehahoidu ehk rühti. Kuna keha on tervik, siis toimuvad muutused kogu kehas. Ei ole võimalik nii, et ainult üks õlg on allpool ja ülejäänud kehaasend on korras. Kuna käekott viib raskuskeskme paigast ära, siis tuleb seda kuidagi kompenseerida, et mitte külili kukkuda. Kui rüht on nö paigast ära, siis tekivad ka lihaspinged ja sealt edasi võivad tekkida terviseprobleemid, nt seljavalu.

Täpselt sama juhtub last ühel puusal kandes.