post

Kas Sina oled kunagi tundnud peavalu? Kas oskad kirjeldada mis hetkel see tekib? Kas peavalu tekib arvutiga töötamise ajal, magades või siis kui Sul on nohu?

Et tuua välja, millal ja mis viisidel on füsioteraapiast peavalu puhul abi, tuleb selgitada, kuidas peavalud jagunevad. Peavalud jagunevad laias laastus kaheks:

  1. peavalu, mis annavad märku mõnest muust haigusest. Sellist liiki peavalusid ravitakse koos neid põhjustanud haigusega terviklikult (nt põskkoobaste põletik, kõrge vererõhk, peatrauma).
  2. peavalu, mis ei ole teiste haiguste tunnuseks, vaid on esmased. Levinuimad on pingetüüpi peavalu ja migreen.

Ehk kui Sinu peavalu tekib arvutiga töötamise ajal/järgselt, võõral diivanil magamise järgselt või väga pingelises olukorras, on pigem tegu esmast tüüpi peavaluga, mida võib pidada üldiselt pingetüüpi peavaluks. Tihti kaasneb sellega ka üldine kanged lihased.

Valu meie kehas ei ole halb asi, see on märguanne keha poolt, et midagi on kehas viga ja seda peab muutma enne kui tekivad kroonilisemad kaebused ja/või strukturaalsed muutused. Valu on sümptom ja olenevalt selle tugevusest on vaja esmalt seda leevendada, et saaks põhiprobleemiga tegeleda.
Füsioterapeut kaardistab Sinu kaebuste ja objektiivsete testide põhjal valu põhjuse. Tüüpiliselt on valu lokaliseerunud kuklasse, oimu piirkonda ja see võib jagada kiirgust. Sellisel juhul on valu põhjused peidus kukla või turja lähedal asuvates lihastes.

Peavalu_k2

Pingetüüpi peavalu puhul on valu pigem mõõdukas, aga kestvam. Samuti võib pingetüüpi peavalu iseloomustada valu hajumine või kiirgumine. Seda kiirgumist, mis ei ole üliterav ei peaks alati pidama närvist tingitud valuks. Ülekoormuse/trauma või muu põhjuse tõttu lihase ainevahetus häirub ja lihaskiud justkui kleepuvad kobarateks. Inimesed iseloomustavad seda tunnet sellena, et nagu soolad oleksid kuhjunud või on mingi sõlm lihase sisse tekkinud. See sõlm võib ise aga aktiivses olekus anda valu kiirgumist.

Piltlikult ka mõned näited. X-iga on märgitud nn valupunkt ja punase alana võimalik kiirgumismuster.

Peavalu_k3
Meditsiiniliselt kutsutakse neid punkte triggerpunktideks, nimetus tuleneb just sellest, et nad vallandavad valu.
Füsioterapeudid oskavad kasutada tehnikaid, mis annavad lihasele vabanemise ja inimesele leevenduse. Peavalu_k4Triggerpunktid kaovad massaažiga, aga veel efektiivsemalt konkreetse triggerpunkti mõjutamisega. Selleks kasutab terapeut enda käsi survestades punkti kindlal viisil nii, et kokkukleepunud kiud saavad vabaneda. Samuti on uudne, aga väga efektiivne tehnika triggerpunktide kaotamiseks dry-needling ehk kuivnõelumine. See tehnika meenutab pisut akupunktuuri, aga tema tehnoloogia ja kasutamine on siiski erinevad.

Need on vaid vähesed tehnikad, millega sümptomaatikat alla suruda. Peavalu_k5Strateegia oleneb üksiti sellest, mida on patsient nõus proovima. Oluline on teada, et patsiendi jaoks passiivsed tehnikad on vaid üks osa kompleksest paranemisest. Veelgi olulisem on patsiendi enda aktiivne roll paranemisel. Kui füsioterapeut võtab pinged maha, siis on hea kui inimene ise aktiivselt hakkab endaga tegelema, et selliseid tugevaid valupunkte, mis põhjustavad peavalu, ära hoida.

Oluliseim asi on pidev aktiivne liikumine. Liikumine transpordi mõistes, aga ka spetsiaalne treening. Treenimiseks on tohutult võimalusi – kas üksinda kodus, jõusaalis, ujulas või hoopis grupis juhendamisel. Iga inimene peaks valima viis, mis talle kõige paremini sobib ja mida ta suudab kõige järjekindlamalt rakendada. Nõu tasub küsida ka füsioterapeudilt, missuguseid lihasgruppe kindlasti peaks treenima, mida lõõgastama. Peavalu ravimine ei tähenda ainult kaela lihaste treenimist, aga ka abaluu vahel asuvate lihaste ja muude lihaste tugevdamist-lõõgastamist.

Treenimine ja lõõgastamine on üks pool peavalu ravimisest, tegelikult lisandub ka suur osa psühhosotsiaalseid tegureid. Alati peaks mõtlema ka sellele, kas mingid muud eluolulised aspektid häirivad meeleolu. Kas esineb probleeme lähisuhetes, töö juures või majanduslikke probleeme. Ega ilma asjata ei öelda, et mure istub kukil – seega peavalu vajab laiemat lähenemist ja kui Sina ise ei oska ennast aidata küsi nõu spetsialistidelt, kes aitavad nii füüsiliste kui ka hingeliste probleemide korral.

NB: Alati on mõistlik pidada ka valupäevikut, kuhu kirja panna millal valud tekivad, kus valu paikneb ja kui tugev valu on. Siis on nõustamisel lihtsam leida seoseid ja näha, kas valu avaldumisel on seaduspära.

Mõned näpunäited:

  • tarbi päeva jooksul vett,
  • liigu aktiivselt ja treeni keha,
  • viibi värskes õhus,
  • kontrolli üle oma tööasendid,
  • püüa õigeaegselt uinuda,
  • lõõgasta keha

Juhul kui vajad abi või soovid probleemi ennetada, uuri missuguseid võimalusi Vireo spetsialistid Sulle pakuvad. Kas tunned, et tahad tulla individuaalsesse nõustamisse või massaaži või osaleda meie treeningutes?

Meie juures on võimalik teenust saada:

Seniks kuni sa valid endale sobivat lahendust, võid proovida nippe, mida saad vaadata videost.

Koostanud: füsioterapeut Kairit Linnaste

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga